Zaterdag 14 mei, naar Glasgow en Stirling
Vandaag rijden we naar Glasgow omdat we daar nog nooit eerder hebben rondgekeken. We zijn eens door de buitenwijken gereden en hebben toen het centrum vermeden omdat we ervan uitgingen dat het nogal een industriestad is.
Glasgow staat inderdaad bekend om de industrie maar het was ooit ook een welvarend handelscentrum en is ondertussen ook een belangrijk cultureel centrum geworden. Veel van onze Schotse vrienden en kennissen, en ook emails van lezers, hebben ons er toe gebracht om dus toch maar een paar dagen voor Glasgow uit te trekken.
We parkeren de auto in een parkeergarage en beginnen onze wandeltocht op George Square in het centrum van de stad. En onze eerste indruk van de stad is niet echt positief: er staan veel oude gebouwen, maar die worden overschaduwd door nieuwbouw en de twee passen totaal niet bij elkaar. Een schizofrene stad.
We kopen bij de VVV een boekje waar een wandeling in beschreven staat die ons in 2 uur langs de meeste monumenten en een aantal kunstgallerijen voert om een betere indruk te krijgen. Glasgow is duidelijk een moderne stad en er is inderdaad veel kunst te zien, we komen zelfs een echte Rembrandt tegen in een gallerie.
Vanaf de Lighthouse (ook wel de Mackintosh Tower genaamd) hebben we een goed uitzicht over de stad en de foto links laat duidelijk zien hoe het een wirwar van oud en nieuw is. Het is onze persoonlijke smaak, maar het trekt ons niet, alsof de stad niet een duidelijke eigen identiteit heeft. In Edinburgh heb je uiteraard ook nieuwbouw, maar op de een of andere manier past het daar wel goed bij de oude stad en hier niet.
We wandelen nog even naar de kathedraal die aan de rand van het centrum staat, bezichtigen het oudste huis in Glasgow (15e eeuw) en besluiten dan dat we eigenlijk wel genoeg van Glasgow hebben. Er zijn hier nog wel een paar musea (vooral de Burrell collection) die we ooit eens willen bekijken, maar het centrum van Glasgow houden we voor gezien. Voor ons is het een stad als vele andere, maar er zullen ongetwijfeld veel mensen zijn die het wel een speciale stad vinden (het schijnt dat we met onze smaak wel eens mensen op de tenen trappen, vandaar deze relativering...).
En op het moment dat we er binnenrijden vinden we het er stukken leuker dan in Glasgow. Een levendig plaatsje met een sfeervolle uitstraling waar we volop van genieten. Te beginnen op een terrasje natuurlijk!
Stirling ligt strategisch gelegen in het hart van Schotland en het is ook niet verwonderlijk dat er een groot kasteel op de top van de heuvel ligt.
Vanaf het kasteel zien we in de verte het Wallace monument, opgericht in de Victoriaanse tijd voor William Wallace, de vrijheidsstrijder die de meeste mensen kennen uit de film Braveheart. De zuil staat op Abbey Craig, iets ten noordoosten van Stirling en domineert het landschap. Je kunt het ook beklimmen, maar hoewel we er al wel eens zijn geweest, hebben we dat nog niet gedaan. Dat was op een koude en regenachtige dag, heel wat anders dan de warme en zonnige dag die we vandaag hebben.
Stirling heeft wel wat van Edinburgh, maar dan een beetje bescheidener en kleiner. Het trekt ons in ieder geval meer dan Glasgow. We gaan nog even op zoek naar een hotel, want ons plan is weer veranderd, we hoeven morgen niet nog een keer naar Glasgow en zijn dus niet gebonden aan een plek bij Glasgow in de buurt.





